Ūkininkams investuoti į saulės elektrines palankiausia dabar

Ūkininkai savo veikloje patiria įvairių energetinių sąnaudų, kurias galima sumažinti pasinaudojant valstybės skiriama parama ir diegiant atsinaujinančios energijos sprendimus. Saulės elektrinės – vienas tokių, išlaidas mažinančių išmaniųjų pasirinkimų. Ką reikia žinoti renkantis saulės elektrines ir kodėl tam dabar – palankus metas.

Praėjusiais metais smarkiai išaugusios energetinių išteklių kainos sukėlė šoką įvairiuose sektoriuose, ne išimtis ir žemės ūkis. Nemažą dalį ūkio sąnaudų sudaro energijos kaštai, juos galima sumažinti pritaikius atsinaujinančios energijos sprendimus, tokius kaip saulės elektrinės. Valstybė kelis metus iš eilės skiria nemažą paramą siekiantiems įsirengti nuosavą ar įsigyti nutolusią saulės jėgainę. Šiais metais numatyta 67 mln. eurų suma, į kurią gali pretenduoti bendrijos, smulkieji verslai, taip pat ir ūkininkai. Paramos tvarka rengiama.

„Ūkininkams labai svarbu pasinaudoti šia ir kitomis paramos programomis, nes tai galimybė sumažinti ūkio išlaidas. Tai ypač naudinga mišriems, augalininkystės ūkiams bei grūdininkams, kurie savo veikloje naudoja daug elektros energijos grūdų džiovinimui ar kitoms reikmėms. Trąšų, kuro, įrangos kainos pastaraisiais metais augo, bet gaminamos produkcijos supirkimo kainos sumažėjo, todėl taupyti yra aktualu. Taip pat ūkiai nuolat ieško galimybių diversifikuoti veiklą, tad saulės elektrinės įsirengimas būtų viena iš galimybių tai padaryti“, – sako Vaidas Baltušonis, „Smartecon LT“ direktorius.

Sąlygos palankiausios – dabar

Specialistai pažymi, kad saulės elektrinės yra naudinga ir aplinką tausojanti ilgalaikė investicija, kuri atsiperka  per kelerius metus. Ši investicija gali reikšmingai sumažinti ūkyje patiriamas sąnaudas, o aplinkybės elektrinės įrengimui šiuo metu palankiausios.

„Susidomėjimas saulės elektrinėmis šiuo metu itin didelis, tačiau prisijungimo prie elektros tinklo galimybės yra labai apribotos. Ūkininkai, svarstantys apie galimybę įsirengti saulės elektrinę, sprendimą priimti turėtų jau dabar. Vėliau gali nebūti galimybės prisijungti į tinklą. Elektrinė yra ilgalaikė investicija, kuri tarnaus 25 ir daugiau metų, o atsipirkimo laikotarpis gali būti trumpesnis nei 5 metai. Visą kitą laiką elektrinė eksploatuojama su minimaliomis išlaidomis jos priežiūrai“, – pastebi Milda Šneiderytė, „Smartecon LT“ projektų vadovė.

Patikimas rangovas – svarbu

Norint įsirengti saulės elektrinę, visų pirma reikėtų įsivertinti elektros energijos suvartojimą per metus ir numatyti planuojamą plėtrą, kuri galėtų padidinti elektros energijos suvartojimą.

Kitas svarbus žingsnis – gauti energijos skirstymo operatoriaus prisijungimo sąlygas. Trečias žingsnis – pasirinkti patikimą rangovą, kuris įrengs saulės elektrinę ir pasirūpins jos priežiūra.

„Pastaruoju metu rinkoje yra nemažai įmonių, kurios siekia pasinaudoti saulės elektrinių bumu, tad svarbu pasitikrinti įmonės patikimumą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad saulės elektrinė atitiktų ūkio poreikius ir būtų įrengta taip, kad būtų lengva ją prižiūrėti, tinkamai išnaudoti stogus ar žemės dalis, šalia kurių nebūtų taršos šaltinių, šešėlių, kurie galėtų sumažinti saulės elektrinės gamybą. Patikimas rangovas svarbu ir dėl to, kad esant nesklandumams ieškotų sprendimų“, – sako M. Šneiderytė.

Šiuo metu yra galimybė įsirengti tik gaminančio vartotojo tipo elektrines, kur visa pagaminta energija galiausiai suvartojama ūkio reikmėms. Taip pat galima įrengti saulės parką su tikslu jį parduoti ar išnuomoti kitiems galutiniams vartotojams. Specialistai rekomenduoja įvertinti visus poreikius ir turimus plotus. Saulės elektrinę galima įrengti tiek ant pastato stogo, tiek ant žemės.

„Smartecon LT“ direktorius V. Baltušonis sako, kad dėl paramos ūkininkams saulės elektrinių įrengimui galima kreiptis į paramą administruojančias įmones ar konsultavimo paslaugas teikiančias įmones. Paraiškos renkamos ir investicijoms į žemės ūkio valdas.

Apie „Smartecon“

„Smartecon“ – Estijos saulės energetikos profesionalai, turintys daugiau nei 10 metų patirtį. Įmonė įgyvendino daugiau nei tūkstantį atsinaujinančios energetikos projektų skirtingose Europos šalyse. 2022 metų pabaigoje bendrovė savo veiklą pradėjo Lietuvoje. Iš viso „Smartecon“ veiklą plėtoja penkiose šalyse.

Jäta meile teade.

"*" Privaloma

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Palikite žinutę

"*" Privaloma

Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Teeme koostööd!

Jäta meile teade.

Let's work together!

Leave us a message.

Lassen Sie uns zusammenarbeiten -

hinterlassen Sie uns eine Nachricht!

bool(false)